top of page
FaceApp_1633402591352_edited.jpg

AVUSTRALYA’DA PANDEMİ DÖNEMİNDE EN ÇOK BÜYÜYEN İNTERNET SİTELERİ

E-ticaret web sitelerinin Pandemi döneminde zenginliklerine zenginlik kattığını hep duyarız.

Bugün sizlere Avustralyalıların, Avustralya da bulunan web sitelerini ve uluslararası web sitelerini hangi oranda tercih ettiklerini sunacağım.


Hatta Avustralyalıların tercih ettiği web sitelerinin 2018 ve 2020 yılları arasındaki sitelere giriş trafiğini analiz edeceğim. Uzun zamandır ilk kez grafik analizini burada sizlerle paylaşacağım. Pandemi’de hangi web siteleri ne kadar tercih edilmiş bugün bunları detaylı bir şekilde sizlere aktaracağım.

Ocak-Haziran 2018 Yılları Arasında Avustralya’da en çok ziyaret edilen 10 web sitesi:


Ebay.com.au – Yaklaşık 404.67 milyon web sitesi trafiği bulunur. Avustralya’da her zaman bir numara tercih edilen web sitesidir. Avustralya’da eBay çok eski olması nedeniyle Amazon’un üzerindedir. Ne kadar kuvvetli bir platform olduğunu önceki köşe yazılarımda bahsetmiştim.

Amazon.com – Yaklaşık 111.82 milyon web sitesi trafiği bulunur. Çok garip! Neden Avustralyalılar Amerika ağırlıklı bir web sitesini tercih etsin! Hem çok eski olması hem de oldukça uygun fiyatlarla çeşitlilik sunması bizleri buraya yöneltir. Amazon gücünü satıcılar dan alır.


Ebay.com – Yaklaşık 80.46 milyon web sitesi trafiği bulunur. Tekrardan Amerika ağırlıklı bir web sitesi ve Avustralyalılar posta problemini görmezden gelerek Özellikle “com” ağırlıklı sitelerden gidiyorlar. Acaba bu insanları oraya iten sebep fiyat mı yoksa çeşitlilik mi? Kesinlikle çeşitlilik!


Jbhifi.com.au – Yaklaşık 74.02 milyon web sitesi trafiği bulunur. Elektronik için her zaman sıcak piyasa deriz! Jbhifi elektronik ağırlıklı bir web sitesi olduğundan diğer web sitelere oranla daha fazla tercih sebebidir fakat çeşitlilik her zaman kazanır o yüzden Amazon ve Ebay ile asla mücadele edemez. Anlayacağınız ülkedeki işletmeler boşuna Amazon’dan korkmuyor değiller.

Bunnings.com.au – Yaklaşık 68.87 milyon web sitesi trafiği bulunur. En ucuz fiyatları barındıran ve üstüne daha ucuzunu bulursanız o fiyatla da rekabet ederim diyen


Bunnings, eBay ’in neredeyse 6 kat gerisinde. Bir satış platformunu büyüten en büyük unsur reklamdır ve bu reklam eBay ‘da 25 milyon satıcıyla devasa bir noktaya ulaşıyor.


Woolworths.com.au – Yaklaşık 53.65 milyon web sitesi trafiği bulundurur. Açıkçası bu web sitesi trafiğini anlayabilirim. Çünkü insanların çoğunun tercih ettiği durum, ihtiyaçlarının internet sitesi değil de marketlere gitmek olduğudur.

Amazon.com.au – Yaklaşık 52.44 milyon web sitesi trafiğiyle sadece bir yılın sonunda fırtına gibi Avustralya piyasasına girdi! İnanılmaz büyük bir performans ve 3 yılın sonunda nereye kadar ilerlediğini yazımın ilerleyen safhalarında göreceksiniz.


Kogan.com.au – Yaklaşık 42.82 milyon web sitesi trafiğine sahip Kogan, satıcıları web sitene dahil ettiğin zaman güçlenirsin politikasını Amazon’dan görmüş olmalı ki o da sonradan bünyesine satıcıları dahil etti. Fakat web sitesinde Kogan’ı daima Kogan First olarak görürüz, aynı Amazon Prime gibi ve bu da gayet normal sonuçta onun web sitesidir.


Kmart.com.au – Yaklaşık 42.81 milyon web sitesi trafiğine sahip Kmart genellikle direk alımları tercih ettiği için site içi alışveriş çok yoğun olmamaktadır.


Coles.com.au – Yaklaşık 41.51 milyon web sitesi trafiğine sahip Coles, Woolworths’un çok altında olması nedeniyle dikkatimi çekti. Coles 1914 yılında açılmıştır arkasından 10 yıl sonra 1924 yılında Woolworths açılmış olup, müşteri trafiği Coles ‘in çok üzerindedir. Buradan anlaşıldığı gibi en büyük korkularımızı oluşturan şey “ Başkası zaten yapmış, biz yapsak ne fark eder ki? Bizden kim alır ki ?” bu gibi korkuları bir kenara bırakıp önümüze bakmamız lazım. Bunları yapan ne ilk biz olacağız, ne de son!


Kasım-Nisan 2020 Yılları Arasında Avustralya’da en çok ziyaret edilen 10 web sitesi:


Ebay.com.au – Ortalama 348 milyon müşteri web sitesi trafiğiyle yine ilk sırada yerini almıştır fakat ikinci sırada 112.5 milyon ile Amazon.com.au 5 sıra atlayarak ve müşteri trafiğini %100 katlayarak Ebay’ın yaklaşık 50 milyon müşteri trafiğini alarak bu pandemi döneminde yüksek çıkış gösteren bir firmadır.

1. sıradan 3. Sıraya yerleşen Woolworths 102 milyon müşteri trafiğiyle beni açıkçası şaşırtmadı çünkü pandemi döneminde ihtiyaçlar çoğunlukla online olarak devam etti.

4.sıradan takip eden Jbhifi.com.au 66.5 milyonla aynı sırasını korur.

5.sırada yaklaşık 59.5 milyon web sitesi müşteri trafiğiyle listeye giren BigW, listede olmamasına rağmen bu kadar büyük bir rank ile listeye girmesi bu pandemi sürecinde en fazla rağbet gösterilen firmalardan biri olduğunu gösterir. Fakat bu inanılmaz çıkış kalıcı olmayacaktır.

6.sırada yaklaşık 53.5 milyon müşteri trafiğiyle coles yer almaktadır. Woolworths gibi hemen hemen aynı rankta çıkış gösteren firmalardandır. Pandemi bittikten sonra kalıcı olacağını düşünmeyeceğim yükselişlerden biride budur.

7.sırada yaklaşık 51 milyon müşteri trafiğiyle Kogan yer almaktadır. 8. sıradan 7.sıraya ilerleyen Kogan’ın geçici bir ilerleme sürecinde olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Kogan Amazon platformuna yakın ilerleme kaydetmek istiyor fakat benim tereddütüm Kogan için fiyat politikasıdır. Çünkü yüksek fiyat politikası, çoğu zaman diğer satış platformlarıyla mücadeleyi zorlaştırıyor.

8.sırada yaklaşık 47.25 milyon müşteri trafiğiyle Office Works yer almaktadır. Bu da aslında pek şaşırtıcı değil ben bile pandemi döneminde kutularımı, bantlarımı internet aracılığıyla Office Works’den aldım.

9.sırada yaklaşık 45.5 milyon müşteri trafiğiyle Chemist var. Pandemi nedeniyle destekleyici gıda takviyeleri ve bağışıklık güçlendirici takviyeler Chemist için müşteri trafiğini arttırdı. Web sitesindeki bu yoğunluğun kalıcı olduğunu düşünmüyorum.

10.sırada yaklaşık 44.75 milyon müşteri trafiğiyle Catch yer almaktadır. Catch kesinlikle çok yavaş ama sağlam adımlarla ilerleyen iyi bir firma. İlk ismi Catch of the Day olan bu firma tek bir depoyla başlamış olup sonradan başka satıcıları bünyesine ekleyerek inanılmaz gelişme kaydetmiştir. İlerleyen dönemlerde daha büyük gelişmelerle bu listede birkaç sıra daha atlayacak.

Avustralyalılar pandemi döneminde yurt dışı alışverişini bırakıp ülke içine yönelmiştir. Uluslararası posta sisteminde çok büyük problemler pandemi döneminde yaşanmıştır. Hatta benim birçok postam pandemi döneminde kayboldu.

Her gün gibi bu günlerde bitecek…İçimizde yaşattığımız umudun hiç gitmemesi temennimleJ

“İnsan kalbinde ne taşırsa, dünyayı da öyle görür. “ Goethe

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ŞEYMA

 

YAMAN

 
 

Kazanmak için Kaybedecek kadar korkusuz olmak lazım!

Kazanmak için gereken her şey burada!

bottom of page