top of page
FaceApp_1633402591352_edited.jpg

E-TİCARETTE TÜRKİYE NEDEN SAF DIŞI ?

PayPal'ın Türkiye'ye vergi ödemeyi reddetmesi üzerine Paypal Türkiye'den çekildi. Ve ne yazık ki Türkiye'de onca gencimiz satış yapmak için hala mücadele ediyor.


“Gençlerimiz neden yurt dışına kaçıyor?”

Dünya devi iki platform “eBay” ve “Amazon” üzerinden satışlarımızı yaparız. eBay da satış yapmak Amazon da satış yapmaktan daha basittir. Fakat basit oluşu bizleri aldatmasın çünkü eBay da hesap açmak oldukça zahmetlidir. Şimdi sizlere eBay da satış rankı yüksek diyebileceğimiz ürün araştırmasını ve ürün araştırmamıza yardımcı olacak eBay Watchcount.com platformuyla ilgili bilgiler vereceğim. Fakat bu bilgilerden önce Türkiye’de yaşayan ve “Ben eBay açmak istiyorum” diyen onca insan legal yollarla bunu yapamıyor.

PayPal Türkiye’den çekildi

PayPal’ın Türkiye’ye vergi ödemeyi reddetmesi üzerine Paypal Türkiye’den çekildi. Ve ne yazık ki Türkiye’de onca gencimiz satış yapmak için hala mücadele ediyor. Amazon için de aynı problem bankalardaki para akışının sağlanamamasından dolayı yaşanır. Bankalarımızın yurt dışı satış platformlarında tanınmamasından dolayı parayı Türkiye’ye çekeceğimiz zaman diğer aracı kurumlar tarafından kur farkına uğrayıp elimizde kalan para da eriyip gidiyor. Amazon Türkiye’deki bankaları tanımamaktadır ama çok enteresandır ki, Türkiye’de alıcı ve satıcılara hizmet vermektedir. O yüzden satıcılar, Amazon satıcı hesabı açmak için Amerika’da ya da başka ülkelerde şirket açma gayretlerine girerler. Para kazanmadan nasıl bir cesaret ki başlangıçta eksiyle başlayıp şirket açmak! Farz edelim ki bir şekilde hesap açtın ve Türkiye’den yurt dışına ürün satıyorsun ve sattığın ürün iade edilmek isteniyor. Bizler, Türkiye’ye giren her ürün için gümrük parası öderiz. Hatta şu şekilde örnek vermem gerekirse $1 olan bir ürün için en az 15tl gümrük parası ödenir. İsterse bu ürün sadece iade sürecinde olan ve bize ait olan bir ürün olsun! Dünyayı değil takip etmek ve ilerlemek yaklaşamıyoruz bile…

Amazon’un sahibi Jeff Bezos bilgisayar mühendisi, Ebay’ın sahibi Pierre Omidyar bir yazılım mühendisiydi ve bu kişilerin hiçbiri tüccar değildi. Sonra, şu cümleleri tekrarlarız devamlı, “Gençlerimiz neden yurt dışına kaçıyor?”

Bana ait olan bir varlığa el konuluyorsa, bir gün benim kendi varlığıma da el konulur!

Benim CANIM genç neslim ve geleceğim… Türkiye’de olmasam da sizleri anlıyorum ve yazılarımı sadece Türkiye dışında yaşayanlar odaklı yazmak istemediğim için bu özel durumdan da bahsettim. Türkiye’deyken onlarca hesap açıp kapattım ve bazı detayları buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Ebay özellikle pandemi döneminden itibaren yeni hesapları inceleme altına alıyor ve birçok hesabı kapatıyor. Ebay da 182 milyon alıcı ve satıcı aynı platformda buluşuyor ve zannedersem bu da son yıllarda eBay için yeni hesap açıp, satış yapmayı zorlaştırıyor. Yaptığım analizler doğrultusunda eBay US 2018 yılında satış rankı %6.6’lardan, 2020 yılında %19.4’lere kadar çıkmıştır. Bu inanılmaz çıkışı kontrol edemeyip yeni satıcı hesaplarında kendini daha fazla korumaya yöneliyor. eBay ’da yeni hesap açıp satış yapmak isteyenler asla şunları yapmasınlar: Herhangi bir eBayda kullandığın telefon numarasını, e-mail adresini ve ev adresini kullanma. Hesabı açar açmaz satışa başlamayın ve yorum için 10 tane uygun sayılabilecek ürünler ($1 altında) alın, 10 tane olmasının sebebi 10 üründen satış için bir yıldıza sahip olursun. İşleyen bu süreçte zaman kavramı en önemli unsurlardan biri, her hamleyi aynı zaman diliminde yapmayın. Satış yapmaya karar verdiğiniz zaman “Brand New” kategorisinde ürün satmayın, yeni dahi olsa ikinci el olarak satın ki sizi bir satış hesabı değil de alıcı hesabı olarak görsün. İlk satacağınız ürünler asla marka ürünler olmasın. Birkaç ürününüzü bu şekilde satarsanız eBay hesabınızın hayatta kalma şansı daha yüksek olacaktır. Sizlere direk eBay da ürün bulma seçeneğini de sunabilirdim. Birçok e-ticaret üzerine uzmanlaşmış bloggerler direk olarak satış odaklı yazılar yazıp satış yapmamızı isterler. Ben bunu şu olaya benzetirim kalem olmadan “Hadi sınava gir!” demek gibi bir şeydir… Ben sizlere kimsenin yazmadığı, söylemediği, paylaşmadığı şeyleri yazıyorum.

Gelelim sonraki aşamaya, watchcount.com sitesinden en çok satan eBay ürünlerinin araştırılmasına. Categories kısmından satmak istediğimiz herhangi bir kategoriyi seçebiliriz ya da Keywords kısmından aratmak istediğimiz anahtar kelimelerden birini yazabiliriz. Ev eşyaları olarak çarşaf ve örtü takımları eBay da nerdeyse 50k takipçisi ve yaklaşık 190k satış adedi ile mükemmel satış hacmine sahip bir kategori ve buna ek olarak Amazonda da milyon cirolarla satış yapan en önemli kategorilerdendir. Diğer bir kategori video games, consoles aslında bu kategoriyi sizlere yazımı yazarken fark ettim. Sony PlayStation 1 yıllık üyelik aboneliği yaklaşık 135k satış adedi olan ve ürün takipçi sayısı yaklaşık 34k olan yüksek ranka sahip ürünlerdendir. Diğer bir ürün motor kategorisinden manyetik tornavida seti, yaklaşık 30k adet satış yapılmış ve 11k takipçi listesine sahip bu üründe satış rankı yüksek olan diğer bir kategoride olan üründür. Bizler daima bir şeyler alırız ya da bir şeyler satarız. Satış mecrası birer arz ve talep halkalarıdır ve bizlerde bu platformda yer almış halkaların birer parçasıyız.

Ben tek bir kişiyim ve tek bir kişinin sizlerle birlikte nerelere kadar gidebileceğini bir inceleyelim… Matematikte en basit tek bir problem üzerine ispat yapılır ve tüm problemlerde uygulanır yani buna en basit dil ile Tümevarım yani özelden genele gidiş denir. Bizler bu döngünün bir parçasıyız ve her birimiz bir halkayı oluşturur. Yani benim anlattığım her cümle sizler tarafından uygulanır ve hayata geçirilir fakat tek yönlü gidiş ispat için yeterli değildir aksi yönde olan Tümdengelim yöntemi yani genelden özele dönüş de olmalı ki bizler bu teoriyi kuvvetli kılalım. Öyleyse görünenden görünmeyene bakıp araştırmalıyız ama bulduğumuzu da görünmeyenden görünene bakıp (Tümdengelim) doğrulamalıyız. Tümevarımla araştırıp doğruyu buluyoruz ve Tümdengelimle de doğruyu yerine oturtuyoruz. Ben sizlerle Tümevarıyorum ancak sizlerin uygulamaları ve sonuçları doğrultusunda bana doğru Tümdengelim gerçekleşir. Yasaları bilimsel olarak ortaya koyan nedensellik ilkesidir, sadece gözlemlerimiz ve deneylerimiz değildir. Bu yüzden matematikçiler devamlı teori ve ispat üzerine çalışırlar fakat unutmamak gerekir ki bu kavramlar dünya üzerinde yaşayan her canlı için her olayda gelişen temel iki kuramdır. Var olmuş her mahlukat ve içinde yaşadığı dünya onun bu iki temel zemin çerçevesinde dönmesini sağlar.

Sağlık ve mutluluk dolu hayatlar dilerim

“Bilginin elde edilmesi, bizi iyiye ulaştıracaktır.” Platon

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ŞEYMA

 

YAMAN

 
 

Kazanmak için Kaybedecek kadar korkusuz olmak lazım!

Kazanmak için gereken her şey burada!

bottom of page