top of page
FaceApp_1633402591352_edited.jpg

E TİCARETTE ALICI KARAKTER ANALİZİ

Bugün yeni bir gün! Sizlerle paylaşmak istediğim ve bizzat kendim yaşadığım online satış platformlarında ki alıcı satıcı ilişkilerinden bahsetmek isterim. Alıcı satıcı ilişkilerindeki karakter analizi ve bizim böyle durumlar karşısındaki tutumlarımız. Benim çalıştığım platformda harfler, kelimeler ve cümleler var. Güzel bir paragrafla alıcıya hitaben yazı yazarız ve ondan alacağımız yanıt alıcının karakteriyle ilgili bilgileri neredeyse verir. Bir gün eBay da sattığım bir İtalyan marka gözlüğün bana nelere mal olduğunu ve alıcı karakterini anlamada sizlere neler katabilir bunları da görmüş oluruz. Gözlüğü aldığı anın ilk saatinde iade sürecini başlatmış olup hiçbir merhaba girişi yapmadan kaba bir dil ile sebepsiz iadesini talep ediyorsa bu müşteriyle ilgili fikriniz direk olarak oluşmuştur! ebay ne olursa olsun ürün iadesini her şekilde kabul eder ve seçtiği iade kategorisini alıcı belirler. Yani alıcı ürün yanlış gelmiş ya da açıklandığı gibi değil ya da arızalı ürün vs. gibi seçenekler seçebilir siz her şeyi tastamam doğru göndermişseniz bile bu durum eBay’de değişmez! Her zaman alıcı haklıdır ve hatta onun kararı yanlış olsa dahi haklıdır! Bana nelere patlar böyle durumlar?

İlk olarak posta parası $25-$35, ikinci olarak bu çok önemlidir eBay için alıcının iade sebebi. Eğer iade sebebini ürün açıklandığı gibi değil tarzında yalan yanlış bir iadeyi seçiyorsa sırf posta parası ödememek için ,bu tarz iadelerin de en az %1’lik dilimde olması, eBay tarafından aylık %5 ekstra ceza kesintisine uğrayacağınızı gösterir. Ürünü elinize aldığınızda ürünün kutusu yıpranacaktır ve bu satışta zorluk yaratır.

SORUNLU MÜŞTERİ ANALİZİ

Şuan size anlattığım olay bizzat yaşadığım ve karşılaştığım çok önemli bir iade olayı ve karakter analizi. Alıcının haksız olduğu çok fazla durum olacak sakın sabrını yitirme! Çünkü, size bu tarz müşteriler çok nadir gelecek olan %1’lik kısmı oluşturur. Müşteri size eğer ürünle ilgili sorular soruyorsa ve bu soruların hepsi büyük harflerle ve garip anlamsız birkaç soru işaretinin bir araya geçmiş halindeyse (??!!!..) orada bir bekleyin. Sorunlu bir müşteri olduğu kesin! Ama sabrınızı korumak zorundasınız, müşteriye satıp satmamak sizin elinizde ama tavsiyem uzak durun! Cümlelerinde emir kipi kullanan çok müşteri var kimi zaman normal karşılanabilecek ölçüde olabiliyor.. Ama bazı zamanlar fazlaca bu tür şeylerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu tarz durumlarda da satmayı önermem. Neden bunları söylüyorum? Ben bunların hepsini satış platformlarında özellikle eBay ‘da gördüm. Hani derler ya bir tecrübe bin nasihatten iyidir diye. Hazır yüz yüze gördüğümüz her müşteriyi tanırız ama göremediğimiz zaman işimiz zorlaşır. Bazı kişiler risk almayı sever ve internet satışının bir risk üzerine kurulu kumar masası gibi olduğuna inananlar var! Kesinlikle plan dahilinde bir yatırım! Şans değil ! Nasıl ki herkesin kendine ait bir dünyası ve kısmeti var aynı olay internet satışı içinde geçerlidir. Sen belki kızgın, agresif, bencil, sakin, grup çalışmasına yatkın ya da yatkın değil, panik hali gibi karakter özelliklerine sahip biriysen bu seni nasıl etkiler ? İnternet satış ortamında karakteriniz ne derece etkilenir ve nasıl hareket edersiniz?

Bir sonraki yazımda aslında bizleri anlatacağım. Nerelere kadar gidebiliriz ve aslında ne kadar sabırlıyız ve eminiz? Kendinize her zamankinden daha iyi bakın! Sağlığımız bizim tüm dünyamız:)

ŞEYMA YAMAN

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ŞEYMA

 

YAMAN

 
 

Kazanmak için Kaybedecek kadar korkusuz olmak lazım!

Kazanmak için gereken her şey burada!

bottom of page