top of page
FaceApp_1633402591352_edited.jpg

AMAZONU ROBOTLAR MI YÖNETİYOR? Dünya Devi Neden Ucuz İşçi Çalıştırıyor?

Güncelleme tarihi: 12 Nis 2021Peki bu kadar mükemmel bir alt yapıya sahip ve dünya devi bir E-ticaret satış platformunun nasıl olur da Internal takımı yetersiz kalır ve müşteri hizmetleri dünyadaki en gelişmemiş ülkelerden seçilmiş olur!


Amazonu robotlar yönetiyor şeklinde duyumlar aldığımda, gerçekten robotlar yönetiyor olabilir dedim! Ne de olsa dünyanın en iyi platformu! Taa ki Amazon hakkında detaylı bilgileri tecrübe edinceye kadar.

Okuyacağınız bazı şeyler sizleri şaşırtabilir bunlar sadece Amazon gerçeklerinin küçük bir parçası.

Amazon başta bu sistemi oluştururken muhteşem TEKEL bir algoritma üzerine oturtmuştur. Tek yönlü bir algoritma! Matematik okuduğum yıllarda programlama dersi görürken yazdığım bir program sonucunda tek yönlü sonuç aldığım zaman hocam beni uyarmıştı ‘neden başka farklı karar yapılarını algoritmaya katmıyorsun’ dedi. Çünkü, bu algoritma tek merkezli ben ne istersem o yanıtı veren bir programdır.

Amazon sistem olarak herhangi bir problemle karşılaştığında bunu çözemiyor. Tek yönlü bir algoritma inşa edilmiş ve onun dışında her hangi bir Internal sistemi ya da Amazon içinde bir IT grubu yok! Bu kadar iddialı cümleleri nasıl kurabilirim, sizlere tecrübe ettiğim şeyleri paylaşmak istiyorum. Bu olaylar tek hesapta karşılaştığım sorunlar değil 5 hesapta test ettiğim sorunlardır.

Her gün giriş yaptığınız Amazon hesabına bir sabah giriş yapamamak… Alıcı ve satıcı E-mail hesap karışıklığı nedeniyle Amazon sizin E-mail hesabınızı aniden sistemden silip hesaba girişi zorlaştırabilir. Bu nasıl mı mümkün?

Başta yarattığı Tekel Amazon algoritması tek koldan ilerlediği için sisteme yakalanan bu problem, sizlere neden nasıl diye sorulmadan direk silinir. Robotlar tarafından yönetiliyor dedikleri tek koldan ilerleyen ilk başta kurdukları program ve otomatik verilen cevaplardır!

Peki koskoca dünya devinin Internal takımı yok mu?Ulaşabileceğiniz satıcı destek takımı yok mu? Maalesef yok! Aradığınızda sizlere Pakistan ve Hindistan’dan bağlanan ve arkadan köpek havlama sesleri ve bebek ağlama sesleriyle cevap veren bir müşteri hizmetleri! Otomatik cevaplarla algoritmayı size karşı bir sus payı olarak kullanırlar ve sonra Internal takıma aktardık derler. Fakat bu takım, problemi 5 ay boyunca çözemez ve size pes ettirir ve artık satıcılar başka kapılar aramaya başlarlar ya da yeni hesap açarlar.

Bu anlattığım hesap kapanması olayı da LinkedIn de bulunan Amazon Avustralya Menajerinin başka çare bulamayıp hesabı direk kapatmasıyla 5 ay sonra sonlanır. Görülen o ki Internal takım veya IT destek takımı diye bir şey olmadığıdır!

Başka bir gün gördüğüm diğer bir önemli husus, anti bakteriyel kelimesinin listeye konulduktan sonra bunu Pesticide device yani böcek ilacı gibi algılayıp basit bir makyaj aracına EPA kayıt numarası istemesi. Bu numara, böcek ilacı ve böcek ilaçlama cihazları gibi ürünlere alınır. Amazonun kendisinin de sattığı aynı üründe bu EPA kayıt numarası yok! Amazon yine ortaya çıkarttığı bu algoritmada çözüm odaklı program kurmak yerine, Tek kollu bir algoritma kurmuş olup bu algoritmayı yeniden şekillendirecek Internal takımı olmadığı için, yayında olan liste yayından kalkmıştır.

Amazonda satıcı müşteri ilişkileriyle muhatap olmak oldukça zor hadi diyelim ki bir kişiye ulaştık peki Internal takım neler yapabilir? Amazonun Information Technology yani IT destek departmanı var mı acaba? Listeye yeniden düzenleme yapılamadığı için bunu Amazonun yapmasını istediğin zaman bu problemi Internal takımı çözemiyor. Küçük bir liste değişimi probleminin Internal takımının yapamaması imkansız!Amazonun alt yapısı AWS bulut bilişim sistemidir. Tüm verilere sahip çok güçlü bir alt yapı sistemi. Eğer sistem olarak AWS’yi kullandığınız takdirde attığınız her adımı görüp yönlendirebilen bir sistem. Synergy Group’a göre, 2017 itibarıyla AWS tüm bulutların %34’üne sahipken, diğer üç rakibi olan Microsoft, Google ve IBM sırasıyla %11, %8 ve %6’sına sahiptir.

Amazon alt yapısının bu kadar kuvvetli olup neden Internal takımı yok, düşündürücü!

Son yaşadığım olayla bunu daha iyi göreceksiniz. Amazon sistemi buy box sistemine bağlıdır. Yani en düşük fiyat veren satıcı buy box alır. Birçok satıcının olduğu bu platformda listenin hareketli olması kaçınılmazdır. Peki tek satıcı sizseniz bu nasıl şekillenir. Onları kendi algoritmalarıyla yüzleştirdim. Kendi kendime fazlaca fiyat oynamalarıyla satış rankını 4000 lerden 20 lere ilerlettim. Ve bu olay 1 ay boyunca devam etti. Bir hafta hiç satmayan ürün sonraki ay 250 adet sattı. Açıkçası Amazon algoritmasını yıktım! Sonra üzerine bir de reklam ekledim ve 3 gün boyunca ürün fiyatı hiç oynamadı. Reklam ile satış yaptığım onca ürün, reklam dolayısıyla satış yaptığı sayılmadı. Ve herhangi bir ücrete tabi tutulmadı.

Peki bu kadar mükemmel bir alt yapıya sahip ve dünya devi bir E-ticaret satış platformunun nasıl olur da Internal takımı yetersiz kalır ve müşteri hizmetleri dünyadaki en gelişmemiş ülkelerden seçilmiş olur!

Çünkü, Jeff Bezos bir tek şeyi hedeflemişti EN UCUZ!

Her şeyin en ucuzunu seçen en ucuz bir platform, bu sizi korkutmasın aksine sizi satışa teşvik etsin. Eğer bu kadar kötü bir sistemle bile bu kadar büyük işler yapılabiliyorsa bu beni heyecanlandırır!

Temkinli gidin, tek platforma bağlanmayın ve karşılaştığınız sorunlar sizi yıldırmasın .

Her gününüz sağlık ve mutluluk dolu yepyeni bir gün olsun.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ŞEYMA

 

YAMAN

 
 

Kazanmak için Kaybedecek kadar korkusuz olmak lazım!

Kazanmak için gereken her şey burada!

bottom of page